Usługi

Genetyka sądowa zwierząt

Analiza DNA, a w szczególności markerów mikrosatelitarnych (STR) jest doskonałym i wszechstronnym narzędziem współczesnej genetyki molekularnej zwierząt. Wykorzystując analizę markerów STR Laboratorium Genetyki Molekularnej bierze udział w opracowywaniu ekspertyz / opinii na postanowienie / zlecenie Sądów, Policji i innych Instytucji w dochodzeniach kryminalistycznych. Analiza DNA jest nieocenionym narzędziem w sprawach dotyczących kradzieży zwierząt, pogryzień człowieka przez psy, kłusownictwa, znęcania się nad zwierzętami, w tym porzucenia nowonarodzonych szczeniąt i kociąt. Mikroślady zabezpieczone na dowodach rzeczowych pozwalają na ustalenie bądź wykluczenie domniemanego sprawcy. Analiza zwierzęcego DNA niejednokrotnie pozwala również na rozwiązanie spraw dotyczących morderstwa z udziałem zwierząt.

W sprawach karnych oferujemy badania z zakresu identyfikacji osobniczej: psów, kotów, gołębi, jeleni, saren, dzików, alpak, kóz i innych (uzgodnionych z laboratorium). Wynik wystawiany jest w postaci ekspertyzy z opinią.

Laboratorium Genetyki Molekularnej wykonuje badania markerów STR na najwyższym poziomie, co jest potwierdzone certyfikatem PCA i ILAC.

Metody identyfikacji psów i gołębi przeprowadzane są zgodnie z normą dotyczącą kompetencji laboratoriów badawczych ISO/IEC 17025:2018-2.